Jak hormony wpływają na nasze samopoczucie?

Hormony to substancje produkowane przez gruczoły dokrewne. Odpowiadają one za wiele procesów zachodzących w naszych organizmach. Decydują one o naszym dobrym samopoczuciu, często ich niedobór powoduje poważne dolegliwości zdrowotne.

 

 

Hormony – jak i na co działają?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z obecności hormonów, jednak często to one decydują o naszym życiu. Te chemiczne substancje aktywują bądź wyłączają różnorodne mechanizmy komórkowe w tkankach. Hormony odpowiadają za nasz nastrój, wzrost, libido, a także są odpowiedzialne za zmiany zachodzące w ciąży. Można powiedzieć, że bez ich udziału nie zajdzie w organizmie żaden istotny proces.

 

 

Zaburzenia hormonów – przyczyny

Stereotypowym przykładem działania hormonów są zmiany zachowań kobiet przed miesiączką. Wielu mężczyzn może potwierdzić, że w niektóre dni ich domowa bogini zmienia się w żądną krwi bestię. Jednak tak naprawdę zaburzenia układu hormonalnego to poważna sprawa i mogą dotyczyć każdego.

 

Brak energii, obniżenie nastroju, stany depresyjne, kołatanie serca czy nadmierne pobudzenie to sygnały których nie powinno się bagatelizować.

 

Działanie hormonów – opinie lekarzy

Jeżeli czujemy, że coś się dzieje nie tak z naszym organizmem warto skonsultować się ze specjalistą. Endokrynologia to dziedzina medycy zajmująca się zaburzeniami wywołanymi przez hormony oraz ich leczeniem. Zwykle to proces długotrwały, gdyż wadliwe działanie pojedynczego gruczołu wpływa na inne organy. Najpopularniejsze są choroby tarczycy, której zaburzenia widać gołym okiem. Osoby cierpiące na nadczynność chudną w oczach są nerwowe i pobudzone. Natomiast osoby z niedoczynnością tarczycy zachowują się odwrotnie.

 

 

Hormony – wpływ na codzienne życie

Istnieją jednak takie zaburzenia hormonalne, o których dowiadujemy się przez przypadek, przy rutynowych badaniach. Na cukrzycę choruje coraz więcej osób, jednak jej skutki mogą się nie ujawniać przez wiele lat. Jest ona wywołana uszkodzeniem trzustki, która produkuje insulinę odpowiedzialną za rozkład cukrów. Jeżeli jest to uszkodzenie mechaniczne mówimy o cukrzycy II stopnia, natomiast wrodzona dysfunkcja tego gruczołu wywołuje cukrzycę I stopnia.

 

Warto obserwować swój organizm, gdyż równowaga hormonalna jest bardzo istotna dla funkcjonowania człowieka i jego samopoczucia. Przestrzegamy jednak przed samodzielnym podnoszeniem sobie poziomu hormonów. Zwykle są one zapisywane na receptę przez lekarza. Jednak osoby ćwiczące na siłowni wiedzą jak je nielegalnie zdobyć.

 

W przeciwieństwie to witamin ich przedawkowanie widać dopiero po dłuższym czasie i może mieć opłakane skutki dla organizmu.

Ola Author

Dodaj komentarz