Jak pozbyć się cellulitu? Podpowiadamy najskuteczniejsze metody

Cellulit spędza sen z powiek głównie płci pięknej. Pomarańczowa skórka najczęściej szpeci miejsca w których lubi odkładać się tkanka tłuszczowa, takie jak uda i pośladki. 


Walkę toczą z nim zarówno kobiety krągłe, jak i te szczupłe. Skąd bierze się cellulit i jak skutecznie sobie z nim poradzić.

 

 

Tylko 20 procent kobiet na świecie jest wolne od tego szpecącego problemu. Do tej pory efekt pomarańczowej skórki dotykał głównie kobiet, gdyż za jego powstawanie obwiniany był wysoki poziom estrogenu. Jednak zmiany cywilizacyjne sprawiły, że pojawia się ona również u mężczyzn.

 

 

Co to jest cellulit i dlaczego powstaje?

Cellulit nazywany jest popularnie pomarańczową skórka, gdyż fakturą przypomina zewnętrzną warstwę tegoż owocu. Medyczna nazwa tej dolegliwości to lipodystrofia, za jej powstanie odpowiedzialny jest nieprawidłowy przebieg procesu przemiany materii. Zbyt duża ilość toksyn sprawia, że odkładają się one w tkankach łącznych skóry. Organizm pragnie się ich pozbyć, czyli wypłukać, dlatego te substancje absorbują wodę z przyległych tkanek. Właśnie ten proces powoduje powstawanie obrzęku oraz nierówności na powierzchni skóry. Spowolnienie metabolizmu na pofałdowanej powierzchni sprawia, że jest ona słabiej ukrwiona przez co chłodniejsza.

 

Tendencja do powstawania cellulitu może być dziedziczna, jednak najczęściej decyduje o tym współczesny tryb życia. Odpowiedzialne są za to złe nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie w pośpiechu czy spożywanie wysoko przetworzonych produktów. Zwykle gotowe dania zawierają bardzo duże ilości soli, węglowodanów oraz konserwantów. To właśnie te substancje są odpowiedzialne za zatrzymanie wody i powstawanie obrzęku w tkankach skórnych.

 

Za powstawanie pomarańczowej skórki odpowiedzialny jest przede wszystkim brak ruchu. Aktywność fizyczna poprawia krążenie przez co utlenia komórki a także przyśpiesza metabolizm tłuszczów. Siedzący tryb życia oraz palenie papierosów to najlepsi przyjaciele cellulitu tak samo jak stres, depresja, zaburzenia hormonalne, zbyt dopasowane ubrania oraz gorące kąpiele.

 

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Walka z lipodystrofią to proces trudny i długotrwały. W pierwszej kolejności należy zadbać o poprawę krążenia i przyśpieszyć metabolizm który wspomoże usuwanie toksyn z organizmu. Nieodzowna w tym wypadku będzie zmiana diety. Należy nie tylko ograniczyć ilość spożywanych kalorii, ale też unikać produktów zawierający duże ilości soli. Z codziennego menu powinny zniknąć używki takie jak alkohol oraz kawa, napoje gazowane, gotowe dania oraz słodycze. Należy ograniczyć jedzenie węglowodanów w tym mlecznych deserów, wędlin, żółtego sera, a także soków z kartonu.

Niezdrowe napoje powinno zastąpić się piciem wody niegazowanej, przynajmniej 1,5l dziennie. W zależności od indywidualnych preferencji można włączyć do diety zieloną herbatę oraz koniecznie pić soki tylko ze świeżo wyciśniętych owoców. Mniej wytrwali mogą słodycze zastąpić suszonymi owocami, względnie małymi ilościami gorzkiej czekolady.

 

Poza dietą koniecznie należy zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej. Niekoniecznie trzeba od razu przygotowywać się do maratonu. Na początek wystarczy codzienny spacer na świeżym powietrzu by dotlenić organizm. Ważne by wysiłek był regularny, później można zwiększyć jego poziom poprzez bieganie, jazdę na rowerze, rolkach czy nordic walking. Najlepsze rezultaty w walce z cellulitem daje pływanie. To równoczesne spalanie kalorii, dotlenienie skóry oraz delikatny masaż wodny.

 

Nieodzowna w wojnie z pomarańczową skórką jest także zmiana nawyków kąpielowych. Miłośnicy długiego wylegiwania się w gorącej wodzie będą niepocieszeni. Wannę należy zamienić na szybki prysznic, najlepiej stosując naprzemiennie strumień ciepłej oraz zimnej wody. Warto także regularnie wykonywać peeling skóry, idealnie nadaje się do tego gruboziarnista sól czy cukier.

 

 

Kurację antycellulitową warto wspomóc również odpowiednim balsamem lub kremem. Skuteczny produkt można znaleźć w ofercie firmy CaliVita. C-Rx Cream produkowany jest z naturalnych składników takich jak wyciąg z rozmarynu, imbiru, a także rokietnika zwyczajnego i pierwiosnka lekarskiego. Poprawiają one ukrwienie skóry, oraz pomagają dostarczyć komórkom składników odżywczych oraz tlenu. Dzięki temu organizm szybciej pozbywa się toksyn ze skóry i staje się ona gładsza.

 

W składzie C-Rx Cream znajdują się także naturalne substancje wspomagające regeneracje takie jak prowitamina B5 oraz Bisabolol. Zielona herbata i witamina E chronią skórę przed powstawaniem wolnych rodników. Natomiast Dimetokon przeciwdziała nadmiernemu wysuszeniu się skóry oraz wygładza jej fakturę. Najlepszy i najszybszy efekt daje stosowanie kremu rano i wieczorem.

 

Walka z cellulitem często wiążę się ze zmianą całego stylu życia. Nie jest ona łatwa gdyż wymaga dużo uporu i cierpliwości. Zwykle pierwsze efekty są widoczne po upływie 3 d0 6 miesięcy. Cellulit ma tendencje do powracania więc często kurację trzeba regularnie powtarzać.

Ola Author

Dodaj komentarz