Kalkulator BMI – sprawdź czy masz prawidłową wagę

moja metamorfoza po 2 miesiącach stosowania acai
Moja przemiana po 2 miesiącach stosowania Acai

Masz problem z nadwagą? Zobacz jak inni schudli nawet 15 KG >>Kliknij Tutaj<<

Dowiedz się też więcej:

 

 

Klasyfikacja otyłości wg BMI

klasyfikacja

 PODZIAŁ 
Ciężka niedowaga <16,00
Umiarkowana niedowaga 16,00- 16,99
Lekka niedowaga 17,00- 18,49
Niedowaga <18,50
Prawidłowa masa ciała 18,50- 24,99
Nadwaga 25,00 ? 29,99
Otyłość ?30,00
Otyłość klasy I 30,00 – 34,99
Otyłość klasy II 35,00 ? 39,99

 

 

Co pokazuje kalkulator BMI?

Najprościej mówiąc to narzędzie służące do obliczenia indeksu masy ciała. BMI (od angielskiego Body Mass Index) to międzynarodowy wskaźnik obliczany przez podzielenie wagi w kg danej osoby przez kwadrat jej wzrostu podany w metrach. Kalkulator BMI pozwala w prosty i szybki sposób ocenić czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Nie trzeba samodzielnie wykonywać żadnych obliczeń. Jeżeli jesteś ciekaw jak u Ciebie wygląda poziom wskaźnika, wykorzystaj kalkulator BMI dostępny na naszej stronie.

 

 

Co to jest wskaźnik masy ciała BMI?

Wskaźnik BMI jest również nazywany wskaźnikiem Queteleta II od nazwiska jego twórcy. Adam Quetelet, żyjący na początku XIX wieku naukowiec, interesował się wpływem masy ciała na zdrowie. Stworzył on uniwersalny indeks pozwalający określić, czy masa danego człowieka jest prawidłowa. Jednak kalkulator BMI, jaki znamy dzisiaj, nie powstałby bez udziału Ancela Keys’a amerykańskiego fizjologa. Na początku XX wieku badał on jaki powinien być prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej u zdrowego człowieka. Szukał najprostszej metody i porównywał rożne wskaźniki. Jednak najbardziej odpowiedni do jego obliczeń był wzór opracowany przez Queteleta.

 

Po raz pierwszy hasło BMI zostało użyte w 1972 roku przez Keysa w jego pracy noszącej tytuł “Indices of Relative Weight and Obesity?” czyli “Wskazanie zależności pomiędzy wagą a otyłością”. Można powiedzieć, że wprowadzenie wskaźnika BMI zrewolucjonizowało medycynę oraz pojęcie prawidłowej masy ciała. Do tej pory lekarze chwytali się różnych często skomplikowanych sposobów określenia zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Wprowadzone przez Keys’a tabela stała się tak popularna, że w 1985 roku National Health Institute przyjął ją jako wyznacznik otyłości.

 

Jeżeli ówczesne kobiety mogłyby skorzystać z kalkulatora BMI to niewątpliwie nie byłyby zachwycone z jego wyniku. Pierwotnie ustalono granicę otyłości na poziomie równym 27,8 punktów dla mężczyzn i 27,3 punktów dla kobiet. Jednak w 1998 roku wszedł do użycia termin “nadwaga”, czyli niewielka nadwyżka masy ciała do wzrostu. Obecnie jeżeli kalkulator BMI pokaże wynik powyżej 30 jednostek to możemy mówić o otyłości.

 

 

Kalkulator BMI a interpretacja wyniku

Prawidłowe oznaczenie wskaźnika masy pozwala na ocenę zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą oraz otyłością. Należy pamiętać, że kalkulator BMI pokazuje jedynie ogólny wynik. Dane dostępne w tabeli na naszej stronie mają charakter wyłącznie poglądowy. Tak naprawdę na wskaźnik BMI ma wpływ wiele czynników zewnętrznych takich jak płeć, rasa czy aktywność fizyczna.

 

To, że kobieta jest inaczej zbudowana od mężczyzny widać gołym okiem. Naturalne jest to, że w jej organizmie znajduje się procentowo więcej tkanki tłuszczowej niż u mężczyzny. Taka sama zależność występuje w przypadku dzieci. Ich budowa ciała nie odpowiada standardom przyjętym przez Keys’a, więc w tym wypadku kalkulator BMI jest bezużyteczny. Okazuje się również, że ten sam wynik na kalkulatorze BMI będzie inaczej interpretowany przez Europejczyków i Azjatów. U tych drugich ryzyko zachorowania na cukrzyce jest wyższe przy niższym wyniku wskaźnika.

 

Wiadomo, że jeżeli kobieta w ciąży użyje kalkulatora BMI to otrzyma bardzo wysoki wynik, który nie świadczy wcale o nadwadze. Taką samą sytuację będzie miała osoba ćwicząca na siłowni. Rozbudowane mięśnie są cięższe od tkanki tłuszczowej więc wynik może również przekroczyć 30 punktów. Natomiast u lekkoatletów kalkulator BMI pokaże skrajną niedowagę, co również mija się z prawdą. Warto zatem regularnie sprawdzać swój poziom wskaźnika BMI, jednak należy go odpowiednio zinterpretować.

Ola Author

Dodaj komentarz