Koenzym Q10 – eliksir młodości. Zadbaj o jego wysoki poziom

Młodość jest od wieków towarem pożądanym, niestety upływu czasu nie da się zatrzymać. Kobiety od zarania dziejów szukały sposobów by jak najdłużej zachować atrakcyjny wygląd. Sięgały po różne, bardziej lub mniej skuteczne metody. Jednak dopiero współcześni specjaliści odkryli eliksir młodości jakim jest koenzym Q10.

 

 

Ubichinon, zwany popularnie koenzymem Q 10, to związek chemiczny występujący w mitochondriach komórkowych zwierząt oraz roślin, w tym u człowieka. Został on odkryty stosunkowo niedawno bo dopiero w 1940 roku. Amerykańscy naukowcy wyizolowali go podczas szczegółowego badania komórek serca bydła. Jego struktura chemiczna została określona w 1958 roku i dopiero wówczas na drodze fermentacji udało się uzyskać syntetyczny koenzym Q10.

 

Jednak w tamtym czasie nie były znane wszystkie właściwości jakie posiada Ubichinon. Pierwsze badania nad substancją przeprowadzone zostały w Japonii w 1960 roku. Sprawdzano wówczas jaki wpływ ma koenzym Q10, ma w przypadku leczenia schorzeń układu krążenia.

 

Okazało się, że zapobiega utlenianiu się złego cholesterolu LDL w formę OXY-LDL, co ma istotne znaczenie w zapobieganiu miażdżycy tętnic.

 

Koenzym Q10 źródłem zdrowia

Dziesięć lat później naukowcy rozpoczęli kompleksowe badania nad Ubichinonem. To właśnie one pozwoliły odkryć jak istotny ma wpływ na organizm człowieka. Za określenie pozytywnych właściwości CQ10 oraz wskazania skutków niedoboru w 1978 roku doktor Peter Mitchell otrzymał nagrodę Nobla.

Okazało się, że koenzym Q10 odpowiada za prawidłową pracę organów wewnętrznych mających duże zapotrzebowanie energetyczny takich jak serce i mięśnie szkieletowe. Dodatkowo pełni on również ważną w procesie wytwarzania energii w komórce i w wielu procesach fizjologicznych. Koenzym Q10 ma także wpływ na urodę gdyż jest silnym antyoksydantem – przeciwutleniaczem. Udowodniono, że chronibłony komórkowe przed atakiem wolnych rodników.

 

Zła dieta przyczynia się do jego braków

Koenzym Q10 występuje naturalnie w każdej komórce ludzkiego organizmu. Największe stężenie mają młodzi ludzi, gdyż ich organizm lepiej radzi sobie z przyswajaniem tej substancji z diety. Tak jak w przypadku niektórych witamin koenzym Q10 przyswajalny jest dopiero w obecności tłuszczu. Niestety w przeciwieństwie do nich CQ10 wchłania się bardzo wolno. Maksymalne stężenie w osoczu krwi pojawia się od ok 6 do 23 godzin po zażyciu. Magazynowany jest natomiast w wątrobie, nadnerczach,śledzionie, sercu płucach i nerkach, skąd organizm czerpie zapasy.

 

Niestety już około 30 roku życia u człowieka zmniejsza się tempo biosyntezy koenzymu Q10. Z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie z przyswajaniem go z pokarmów dlatego z roku na rok jego poziom ulega stopniowemu obniżeniu.

 

Badania pokazały, że już u 40 latków ubytek substancji w w komórkach mięśnia sercowego wynosi już 25%. Natomiast u osób, które przekroczyły 75 rok życia, poziom CQ10 to już tylko 50% optymalnego poziomu osiąganego w okresie młodości.

 

 

Z wiekiem rośnie zapotrzebowanie na CQ10

Udowodniono również, że za niski poziom koenzymu Q10 u ludzi odpowiedzialna jest zła dieta oraz zanieczyszczenie środowiska. Jeżeli w organizmie brakuje podstawowych substratów niezbędnych do jego syntezy, takich jak: aminokwasy, witaminy: B2, B6, B12, kwas foliowy i pierwiastków: magnez, wapń oraz fluor, to organizm nie uzupełni sam niedoborów.

Okazuje się również, że u osób mających intensywny wysiłek fizyczny rośnie zapotrzebowanie na Ubichinon. Niektóre choroby metaboliczne, takie jak fenyloketonuria oraz zażywane leki, szczególnie statyny podawane w przypadku leczenia miażdżycy, upośledzają wchłanianie go przez organizm. W takich wypadkach konieczne jest wzbogacenie diety o produkty bogate w koenzym Q10. Wskazana jest również suplementacja, rekomendowane przez specjalistów są produkty firmy Cali Vita takie jak Coenzym Q10 , Super Q10 Plus, Sublingual CoQ10, Mega Protect 4 Life oraz Smokreate.

Ola Author

Dodaj komentarz