Oregano nie tylko w kuchni. Doskonale wpływa na nasze zdrowie

Oregano to przede wszystkim znana przyprawa, używana powszechnie w kuchni śródziemnomorskiej. Mniej popularne są jego zdrowotne właściwości oraz wykorzystanie w medycynie naturalnej.

 

 

 

Najwięcej potraw z oregano można spotkać we włoskiej kuchni. Suszone bądź świeże listki dodane do pizzy, lasagne czy spaghetti wspaniale podnoszą walory smakowe. Doskonale pasuje również do ryb, sosów, pomidorów, serów, sałatek oraz makaronów.

Oregano popularne było już w starożytności. Nazwa zioła pochodzi od greckich słów: oros – góra i ganos – radość, ponieważ było symbolem radości i szczęścia. Starożytni Egipcjanie uważali oregano za roślinę poświęconą Ozyrysowi i wplatali go do wieńców wkładanych podczas obrządków rytualnych.

 

 

Oregano używane nie tylko w kuchni

Zioło to występuje również w Polsce pod nazwą Lebiodka pospolita. Nie jest tak popularną przyprawą za toma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Oregano posiada bowiem wiele substancji aktywnych takich jak: olejki lotne bogate w fenole (karwakrol, tymol), flawonoidy (apigenina, luteolina, kwercetyna, kemferol), kwasy fenolowe (galusowy, rozmarynowy), gorycze, terpenoidy, garbniki, fitosterole, witaminy A i C oraz sole mineralne.

 

Świeże oregano jest doskonałą przyprawą, jednak aby wydobyć jego lecznicze właściwości konieczna jest specjalistyczna obróbka. Produkt Oregano Oil, dostępny w ofercie Cali Vita, jest wytwarzany z olejku pozyskiwanego ze sprasowanych liści roślin, zawieszonego w oliwie z oliwek. Do jego produkcji używane jest oregano greckie, które jest najbogatszym źródłem olejków eterycznych zwłaszcza karwakrolu i tymolu. Posiadają one właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Oregano Oil bogaty jest również w flawonoidy, antyoksydanty, chroniące komórki przed wolnymi rodnikami.

 

Oregano Oil to żółtawy olejek o charakterystycznym zapachu, który może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie.

 

Zastosowanie zewnętrzne:

 • kilka kropel delikatnie wcieramy w okolice niewielkiego stłuczenia czy ukąszenia owadów
  rozcieńczonym roztworem możemy płukać jamę ustną
 • jako antyseptyk warto zaopatrzyć się w olejek z oregano zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ jest to doskonały i skuteczny antyseptyk, szczególnie dodany do mydła do rąk i do inhalacji. Zmniejszymy tym samym ryzyko infekcjami wirusowymi

 

 

Zastosowanie wewnętrzne:

 • hamuje rozwój grzybów Candida albicans
 • działa antybakteryjnie na: Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica, Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori
 • wykazuje właściwości przeciwpasożytnicze na lamblie (giardia lamblia) oraz Trypanosoma cruzi
  wspomaga pożyteczne szczepy bakterii
 • działa przeciwzapalnie -kwas rozmarynowy hamuje aktywność enzymu COX-2 (cyklooksygenaza-2)
 • wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych-jest
 • silniejszym antyoksydantem niż cytrusy i borówka amerykańska
 • działa moczopędnie i żółciopędnie
 • łagodzi wzdęcia i zaburzenia trawienia
 • działa rozkurczowo zmniejsza bóle brzucha, bóle miesiączkowe
 • wzmacnia system nerwowy, uspokaja (histeria)
 • zwiększa wchłanianie żelaza  ułatwia wyrównanie niedoborów w niedokrwistościach
 • działa mukolitycznie i wykrztuśnie  w chorobach układu oddechowego, alergii, szczególnie w zapaleniu oskrzeli

 

Jak widać Oregano Oil pomaga na wiele dolegliwości. Preparat swoje właściwości lecznicze zawdzięcza głównie olejkowi eterycznemu, który zawiera więcej składników aktywnych niż suszone ziele. Jego stężenie wynosi 13 mg na 30 ml preparatu.

 

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że karwakrol  główny składnik  oregano oil ,  hamuje wzrost grzyba Candida albicans  a także wielu bakterii Gram (+) i Gram (-) w tym szczepów odpornych na antybiotyki.

 

Należy podkreślić, że wszystkie składniki Oregano Oil są pochodzenia naturalnego. Dzięki swojej płynnej formie suplement jest wchłaniany szybciej, przez co jest bardziej skuteczny.

Skład: ekstrakt z liści oregano (std. 3,5% karwakrolu) –  13 mg

 

Ola Author

Dodaj komentarz